Prowadnice łańcuchowe

Prowadnice łańcuchowe - rozwiązania systemowe LAPP

Ölflex Connect Chain

Automatyzacja procesów produkcyjnych wraz ze wszystkimi swoimi zaletami niesie również wyzwania. Jednym z głównych wyzwań w automatyzowaniu procesów produkcyjnych jest dostarczanie mediów, głównie energii elektrycznej, do ruchomych części maszyn. Szeroka oferta firmy LAPP i proponowane rozwiązania wspierają proces automatyzowania procesów produkcyjnych.

Firma LAPP oferuje wysokiej jakości prowadnice łańcuchowe wykorzystywane w wielu wymagających miejscach np. wewnątrz maszyn, w pomieszczeniach czystych czy też portach. Na wysoką jakość produktu składa się dostosowanie go do indywidulanych potrzeb klienta, tj. konstrukcji systemu, technicznych parametrów komponentów, sposobu wykonania instalacji w przypadku prowadnika kabli. Przy zasilaniu i sterowaniu ruchomymi częściami maszyn rozwiązaniem wybieranym najczęściej jest prowadnica łańcuchowa (prowadnik kabli) wraz z niezbędnym wyposażeniem czyli przewodami i wężami.

Etap konstrukcji definiuje jakość systemu

Efektywne wykorzystanie prowadnic kablowych powinno zostać zaplanowane już na etapie projektowania poprzez uwzględnienie następujących parametrów:

·        najkrótsze drogi (przesuwu) przy najmniejszych poruszających się masach,

·        małą liczbę jak najbardziej ujednoliconych elementów konstrukcyjnych i komponentów,

·        niskie koszty materiałowe i montażowe,

·        minimalne zapotrzebowanie miejsca,

·        dostępność konserwacji i serwisu,

·        wysoką niezawodność i trwałość również w przypadku czynników uwarunkowanych otoczeniem.

 

Jakość komponentów i dobór parametrów

Prowadnice łańcuchowe do kabli to ruchome elementy prowadzące części giętkie po wcześniej określonej drodze przesuwu. Prowadnica do kabli może prowadzić przewody elektryczne, węże hydrauliczne i pneumatyczne czy przewody światłowodowe. Przy wyborze prowadnic kablowych należy zwrócić uwagę by posiadały następujące cechy:

·        małą masę przy jednoczesnej dużej wytrzymałości,

·        dużą wytrzymałość na skręcanie,

·        minimalne ścieranie i zużycie w obszarze ślizgania i przegubów,

·        dużą różnorodność w zakresie wielkości prowadnika kablowego, obciążenia dodatkowego oraz promienia gięcia prowadnicy łańcuchowej,

·        sprawny montaż

Prowadnica łańcuchowa do kabli i jej wykorzystanie w konkretnym projekcie wymaga analizy różnorodnych parametrów, jak: waga zastosowanych komponentów umieszczonych wewnątrz, rozmiary komponentów, odległość, na jaką urządzenie będzie się przemieszczać, sposób zamocowania czy kierunek pracy, od którego zależy zastosowanie prowadnic kablowych pionowych lub poziomych. Podstawowym parametrem charakteryzującym prowadnice kablowe jest obciążenie wstępne. Wpływa ono na zdolność do samonośności, czyli to, aby prowadnik kablowy przenosił nie tylko własną masę, ale również masę giętkich przewodów umieszczonych wewnątrz, pozostając jednocześnie w położeniu równoległym lub lekko wygiętym ku górze. Rozmiary prowadnic do kabli uzależnione są od średnic i ilości przewodów które prowadzone są wewnątrz. Istotne jest ustalenie konfiguracji, w jakiej przewody zostaną umieszczone wewnątrz prowadnika kabla. Jedną z zasad jest to, aby przewody o izolacjach wykonanych z różnych materiałów nie znajdowały się obok siebie, ponieważ nadmierne tarcie może spowodować nieprawidłową pracę układu. Zewnętrzne średnice przewodów ułożonych obok siebie nie powinny różnić się więcej niż o ok. 10 %, ponieważ zbyt duże luzy pomiędzy przewodami mogą doprowadzić do ich wzajemnego skręcenia. Wymienione dane i parametry są niezbędne przy doborze optymalnej wersji łańcucha kablowego do określonej aplikacji. Zapewnienie optymalnego funkcjonowania układu prowadnic kablowych wymaga spełnienia wielu warunków. Z tego względu w celu odpowiedniego doboru prowadnic kablowych i zapewnieniu niezawodnego działania niezbędny jest kontakt ze specjalistą, który zaproponuje optymalną prowadnicę na kable dla konkretnej aplikacji.

     
OLFLEX CONNCECT CHAIN ENÖLFLEX® CONNECT CHAIN
(PDF 37 MB)
ÖLFLEX® CONNECT CHAIN

Cable Chain Systems made by LAPP

Wersja językowa angielska

LAPP olflex connect 2020ÖLFLEX® CONNECT Systems Solutions made by Lapp
(PDF 3 MB)
Wersja językowa polska
OLFLEX R CONNECT SERVO wg LAPPKarta katalogowa ÖLFLEX® CONNECT SERVO wg LAPP
(PDF 295 KB)