Wpływ Przemysłu 4.0 na okablowanie

Przemysł 4.0 zmienia także wymagania dotyczące technologii kablowej. Wzrasta szybkość transmisji danych, powstaje wspólna sieć procesów biznesowych. Będzie to wymagało sieci o wysokiej wydajności. W przyszłości przewody sieciowe nie będą już używane wyłącznie do łączenia maszyn i szaf sterowniczych, ale będą również układane bezpośrednio w inteligentnych siłownikach lub czujnikach w terenie. Naszym rozwiązaniem są wyspecjalizowane przewody Ethernet do transmisji danych oraz niezawodne złącza.

industrie4-0 final 907x450 EN

Tworzenie niezawodnych sieci, na wszystkich poziomach, jest możliwe tylko dzięki kompleksowej koncepcji okablowania. Przewody Ethernet pracujące w środowisku produkcyjnym muszą mieć inne właściwości, niż przewody LAN wykorzystywane w środowisku biurowym. Muszą być odporne na olej, wytrzymywać wysokie temperatury i nadawać się do pracy w prowadnicach łańcuchowych.

 

Ogromnym wyzwaniem jest połączenie w jednym przewodzie takich cech jak: elastyczność, niezawodność i najwyższa możliwa szybkość transmisji danych. Ponadto musi być możliwość instalowania złączy do sieci w terenie, bez specjalnych narzędzi. Do tego dochodzą rosnące wymagania w zakresie ochrony. Podczas gdy złącze danych RJ45 było do tej pory wystarczające dla szafy sterowniczej, dziś potrzebujemy złączy odpornych na brud i wilgoć.

W przyszłości złącza będą miały znacznie bardziej modułową konstrukcję. Dzięki temu maszyny i instalacje jutra będą mogły być modernizowane w bardziej elastyczny sposób. „Podłącz i produkuj”, w idealnym scenariuszu moduły maszynowe będą zarządzane jednym złączem. Firma LAPP, w ramach wspólnego projektu SmartFactoryKL opracowała wtyczkę hybrydową. W jednym złączu można połączyć dane, zasilanie i pneumatykę. Znacznie skróci to czas modernizacji w przypadku modułowego zakładu produkcyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, trendem są coraz mniejsze i coraz bardziej wydajne złącza i przewody.

Już dziś rozwiązania firmy LAPP mogą być wykorzystywane do realizacji kompletnych sieci. Od poziomu biurowego do poziomu czujnik / element wykonawczy, z dopasowaniem do istniejących instalacji Smart Factory. Komunikacja, zasilanie i czujniki z jednego źródła.