Projekt badawczy SmartFactoryKL

Kluczowe znaczenie ma dokładne zrozumienie środowiska, w którym nasze produkty będą pracowały w przyszłości. Tylko w ten sposób będziemy w stanie opracować optymalne rozwiązania dla naszych klientów. Firma LAPP aktywnie uczestniczy w inicjatywie technologicznej SmartFactoryKL prowadzonej przez Niemieckie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (DFKI). Jej głównym celem jest opracowanie i przetestowanie przełomowych produktów i rozwiązań dla Przemysłu 4.0.

Prof. Zühlke, Prezes SmartFactoryKL

Prof. Zühlke, Prezes SmartFactoryKL

Projekt badawczy SmartFactoryKL w imponujący sposób udowadnia, że model produkcyjny „podłącz & produkuj” działa już dziś. Dzięki SmartFactoryKL, DFKI - wraz z kilkunastoma znaczącymi partnerami przemysłowymi zrealizował kompletną linię produkcyjną, w której poszczególne moduły różnych producentów doskonale ze sobą współpracują. Z pomocą cyfrowej pamięci produktów, w pełni zautomatyzowane procesy produkcyjne z zdecentralizowanym sterowaniem mogą umożliwić produkcje różnych wariantów produktu, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Poszczególne moduły produkcyjne automatycznie wykrywają topologię instalacji, dzięki czemu można ją rozszerzyć lub zmodyfikować, bez długich przerw w produkcji. Jest ona gotowa do ponownego użycia w ciągu kilku minut. To sprawia, że produkcja jest bardzo elastyczna i efektywna kosztowo, również dla pojedynczych partii towarów.

 

Moduł firmy LAPP jest odpowiedzialny za końcową kontrolę w SmartFactoryKL. Wykorzystując jako przykład produkcję uchwytu na karty ID, fabryka pokazuje, że konsekwentne wykorzystanie Ethernetu przemysłowego w komunikacji, a tym samym sieci ERP, aż do poziomu pojedynczego czujnika/ elementu wykonawczego jest już możliwe. Kontrola jakości odbywa się za pomocą kamery o wysokiej rozdzielczości z obsługą sieci Ethernet oraz inteligentnego chwytaka elektrycznego z połączeniem PROFINET®, który sortuje części i wydaje gotowe produkty odwiedzającemu. Proces bazuje na przewodach Ethernet, które nadają się do stosowania w prowadnicach łańcuchowych. Przewody te mogą przesyłać, zarówno duże ilości danych, jak i wytrzymywać szczególne obciążenia środowiska przemysłowego. Firma LAPP odegrała ważną rolę w rozwoju technologii połączeń. Przemysłowe przewody do transmisji danych i złącza LAPP mają istotny wpływ na niezawodne działanie instalacji.

Inteligentny, modułowy – i gotowy do użycia w przemyśle: Przemysł 4.0 system SmartFactoryKL.

SmartFactory 4