Fotowoltaika

Kompletne rozwiązania i zarządzanie projektami dla Twojego systemu fotowoltaicznego

stockphoto solar-energy

Zastosowanie systemów fotowoltaicznych od wielu lat jest ważnym filarem energetyki odnawialnej. Znacznie wpływają one na rewolucję energetyczną. To skuteczne rozwiązanie dla wyzwań i problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Fotowoltaika ma szeroki zakres zastosowań, od dużych elektrowni po domy jednorodzinne.

Jakie wymagania muszą spełniać przewody w instalacjach fotowoltaicznych?

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne generują znacznie wyższą moc niż jeszcze kilka lat temu. Wysokie napięcie systemowe wymaga mocniejszych przewodów i komponentów. System fotowoltaiczny zwykle działa przez 20 lat lub dłużej. Przewody muszą  być zatem wykonane z trwałego i wysokiej jakości materiału. Są one stale wystawione na działanie wiatru i zmieniające się warunki atmosferyczne. Aby zapewnić niezawodne działanie, ich komponenty muszą być szczególnie odporne na upał, wiatr, mróz czy gryzonie.

Trwają prace nad nowymi technologiami i zastosowaniami, tak aby w pełni wykorzystać potencjał dostaw energii. Przykładem może być fotowoltaika organiczna (OPV). Wymagania przemysłu fotowoltaicznego dotyczące rozwiązań okablowania są bardzo szerokie, od dużych, wytrzymałych kabli do zakopania dla elektrowni, po filigranową technologię połączeń dla elastycznych modułów OPV.

Produkty LAPP do systemu PV

Nieustannie rozwijamy nasze produkty i rozwiązania. Chcemy, aby nasze produkty miały najdłuższą możliwą trwałość, były solidne lub ekstremalnie elastyczne. Dzięki specjalnym materiałom płaszcza zewnętrznego przewody solarne LAPP są nie tylko trudnopalne i bezhalogenowe, ale także odporne na ozon i promieniowanie UV. Nasze przewody i wtyczki wytrzymują ekstremalne warunki pogodowe, takie jak: upał, wiatr i mróz. Dzięki czemu doskonale nadają się do zastosowania w instalacjach zewnętrznych.

W ścisłej współpracy z użytkownikami, niemieckim TÜV i północnoamerykańskim Instytutem UL Approval, przeprowadziliśmy wiele testów dla naszych przewodów ÖLFLEX®, przewodów solarnych, dławnic kablowych SKINTOP® i złączy EPIC® SOLAR. Dzięki temu możemy zagwarantować, że nasze produkty spełniają wszelkie standardy jakościowe. Można je stosować na całym świecie i są zgodne z dyrektywą RoHS.

Nie możesz znaleźć odpowiedniego produktu solarnego do swoich aplikacji? Wspólnie opracujemy indywidualne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów.

Wiedza ekspercka przyda się nie tylko przy doborze komponentów, ale także w przypadku ich montażu i prawidłowego użytkowania.

 

Produkty do Twojego systemu fotowoltaicznego

Niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, czy duży zakład przemysłowy firma LAPP ma w swojej ofercie zarówno przewody do okablowania modułów słonecznych lub rzędów modułów, jak i solidne kable przeznaczone do zakopania. Dostarczą ono energię do sieci dystrybucyjnej dostawców energii.

rys. Fotowaltaika

Jakie przewody stosuje się do systemów PV?

Wysoka jakość produktów i łatwy montaż to decydujące czynniki, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli jeden z przewodów będzie wadliwy lub ulegnie uszkodzeniu, wpływa to na wszystkie przewody tej samej szpuli. Ponowna instalacja i demontaż może być bardzo kosztowny. Dlatego na dłuższą metę opłaca się inwestować w trwały i wysokiej jakości materiał.

Jakie złącza są odpowiednie do systemów PV?

Przy zakupie złącza solarnego należy zwrócić uwagę na:

  • Wybór produktu: wykorzystuj złącze męskie EPIC® SOLAR 4Plus M oraz złącze żeńskie EPIC® SOLAR 4Plus F wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV
  • Połączenia zaciskane, wykonane zgodnie z normami, są najlepszymi połączeniami pomiędzy przewodem, a złączem wtykowym. Niezawodnie przekazują energię słoneczną przez cały okres eksploatacji systemu fotowoltaicznego - przez dziesięciolecia. Nasz system złączy LAPP posiada złącze zaciskane dla przekrojów przewodów do 10 mm².
  • Certyfikat TÜV oraz testy zgodne z DIN EN 62852 (dotyczy złączy do zastosowań na napięcie DC w systemach fotowoltaicznych) potwierdzają ich wysoką jakość.

Dobór materiałów na złącza solarne

Przesył energii i wysoka rezystancja powodują nagrzewanie się przewodów i złączy. Zwiększa się rezystancja miedzi w przewodach, a to zwiększa wytwarzanie ciepła. Jeśli system jest wyłączony, a prąd odcięty, linia ochładza się. Ciągłe zmiany pomiędzy gorącym, a zimnym sprawiają, że przewody i złącza stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Złącza układu słonecznego są wystawione na działanie słońca przez lata. Tutaj można zaobserwować podobne zjawisko. Promieniowanie słoneczne UV ma szkodliwy wpływ na konwencjonalne tworzywa sztuczne i powoduje ich szybkie starzenie. Zimne noce i gorące słoneczne dni dodatkowo wpływają na zaciski.

Dlatego w firmie LAPP stosujemy tworzywa sztuczne szczególnie odporne na promieniowanie UV, a nasz specjalny system zapadek bezpiecznie utrzymuje połączenie. EPIC® SOLAR 4PLUS został przetestowany zgodnie z normą IEC 62852 i jest odpowiedni dla wielu przewodów ÖLFLEX® SOLAR.

Artykuły

W sektorze fotowoltaicznym LAPP oferuje szeroką gamę produktów zapewniających niezawodne, wysokiej jakości i inteligentne rozwiązania. Przedstawiamy wybrane projekty, w których wykorzystujemy te rozwiązania lub w których w ścisłej współpracy z Państwem tworzymy ich indywidualne wersje.

 

Jedna z największych farm słonecznych w Afryce, 2020

Jedna z największych farm słonecznych w Afryce, 2020

Energia słoneczna to najszybszy i najłatwiejszy sposób wytwarzania energii elektrycznej w Afryce. Jak dotąd słońce było wykorzystywane do tego celu zbyt rzadko. W wyniku postępu technologicznego, najnowocześniejszych obiektów i globalnej presji na poprawę bilansu CO2 ma ulec to zmianie. Wysokiej jakości przewody i rozwiązania połączeniowe firmy LAPP pomagają wytrzymać ekstremalne warunki panujące na tym kontynencie.

Artykuł: W obliczu słońca: energia słoneczna w Afryce

 

Fotowoltaika organiczna (OPV) w pawilonie niemieckim na Expo w Mediolanie, 2015

Szczególne wymagania stawiane są dla techniki połączeń w przypadku fotowoltaiki organicznej. Folie fotowoltaiczne są wyjątkowo cienkie, a elementy łączące muszą być tak mocno połączone z folią, aby nie mogła wniknąć wilgoć. Przewody muszą być w stanie wytrzymać ciągłe działanie słońca i zmieniających się warunków pogodowych. Film pokazuje zalety fotowoltaiki organicznej oraz to, jak firma LAPP wspiera i kształtuje tę technologię.

     
Products for photovoltaic 2018 2019Products for photovoltaic 2018/2019
(PDF 3 MB)
wersja językowa angielska

 

Produkty LAPP do fotowoltaiki PLKarta produktowa
(PDF 4 MB)
Produkty do Fotowoltaiki