ETHERNET

ETHERLINE IC BESCHNITTEN

Czym jest Ethernet przemysłowy?

Ethernet przemysłowy jest następcą tradycyjnego Ethernetu biurowego i jest wykorzystywany głównie do transmisji danych w produkcji przemysłowej. Ethernet oferuje płynną infrastrukturę sieciową i to w czasie rzeczywistym. Obszary zastosowania są zróżnicowane: od poziomu obiektu i sterowania, aż do poziomu MES/ERP, czyli systemu zarządzania produkcją (MES) oraz koordynacji zamówień i planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Technologia Ethernetu przemysłowego obejmuje dużą przestrzeń adresową dla urządzeń. Dzięki adresowaniu IPV6 można wdrożyć sieci z praktycznie nieograniczoną liczbą komponentów. Duże ilości danych mogą być przesyłane z prędkością do 40 Gbit/s. Dotyczy to również transmisji danych na spore odległości: odległości do 80 km można pokonywać za pomocą kabli światłowodowych. Sieci można łatwo rozszerzać i segmentować za pomocą przełączników i routerów.

Jaka jest różnica pomiędzy Ethernetem a Ethernetem przemysłowym?

Ethernet wywodzi się z komunikacji biurowej i jest zwykle podłączony w biurach w topologii gwiazdy. Ethernet przemysłowy został opracowany na podstawie tej samej technologii. Jednak w zastosowaniach przemysłowych decydujące znaczenie ma dostępność i niezawodność w czasie rzeczywistym. Z tego powodu opracowano komponenty i protokoły, które zapewniają przewidywalne w czasie zachowanie i mechanizmy redundancji w celu zapobiegania awariom. Dzięki temu transmisja danych nie jest przerywana, a awarie i przestoje są zminimalizowane. Ethernet przemysłowy - jak sama nazwa wskazuje - jest używany w obszarze przemysłowym (poziom obiektu) i dlatego musi działać niezawodnie, nawet w ekstremalnych warunkach. Produkty LAPP dla Ethernetu przemysłowego są nie tylko odporne na ekstremalne temperatury, kurz, wilgoć, ale również na obciążenia chemiczne lub mechaniczne.

Jakie są korzyści w porównaniu z magistralą fieldbus?

Ethernet przemysłowy jest stosowany w automatyce przemysłowej, w przypadku gdy funkcjonalności systemów Fielbus nie są już wystarczające. Ważną rolę odgrywa tu transmisja danych w czasie rzeczywistym, którą zapewnia niezawodna i bezbłędna infrastruktura sieciowa na wszystkich poziomach i we wszystkich systemach. Dlatego nasze produkty PROFINET są zaprojektowane tak, aby skutecznie i szybko przesyłać nawet duże ilości danych. Topologia pierścienia zapewnia komunikację bez zakłóceń. Oznacza to, że sieć może nadal działać normalnie, nawet w przypadku awarii przełącznika. Pomimo prawie nieograniczonego zakresu adresów i prawie nieograniczonej liczby urządzeń, wszyscy użytkownicy sieci mogą wysyłać i odbierać duże ilości danych jednocześnie, bez kolizji i zakłóceń na ścieżkach komunikacyjnych. Ethernet przemysłowy może być używany z różnymi mediami, takimi jak: przewody miedziane, światłowody lub Wi-Fi. Transmisja za pomocą kabla miedzianego obejmuje również duże odległości bez utraty jakości. Stosowane przełączniki wielokrotnie wzmacniają sygnały, tak aby nie zostały utracone.

bild ethernet protokolle logos v2

Standardy Protokołu ETHERNET


Ethernet Applikationen v2

ETHERNET aplikacje


ETHERLINE Switche v2

ETHERLINE® ACCESS


FastConnect v2

PROFINET Fast Connect


LAN Leitungen v2

Przewody LAN