ETHERNET

ETHERLINE IC BESCHNITTEN

Czym jest Ethernet przemysłowy?

Ethernet przemysłowy jest następcą tradycyjnego Ethernetu biurowego i jest wykorzystywany głównie do transmisji danych w produkcji przemysłowej. Ethernet oferuje płynną infrastrukturę sieciową i to w czasie rzeczywistym. Obszary zastosowania są zróżnicowane: od poziomu obiektu i sterowania, aż do poziomu MES/ERP, czyli systemu zarządzania produkcją (MES) oraz koordynacji zamówień i planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Technologia Ethernetu przemysłowego obejmuje dużą przestrzeń adresową dla urządzeń. Dzięki adresowaniu IPV6 można wdrożyć sieci z praktycznie nieograniczoną liczbą komponentów. Duże ilości danych mogą być przesyłane z prędkością do 40 Gbit/s. Dotyczy to również transmisji danych na spore odległości: odległości do 80 km można pokonywać za pomocą kabli światłowodowych. Sieci można łatwo rozszerzać i segmentować za pomocą przełączników i routerów.

Jaka jest różnica pomiędzy Ethernetem a Ethernetem przemysłowym?

Ethernet wywodzi się z komunikacji biurowej i jest zwykle podłączony w biurach w topologii gwiazdy. Ethernet przemysłowy został opracowany na podstawie tej samej technologii. Jednak w zastosowaniach przemysłowych decydujące znaczenie ma dostępność i niezawodność w czasie rzeczywistym. Z tego powodu opracowano komponenty i protokoły, które zapewniają przewidywalne w czasie zachowanie i mechanizmy redundancji w celu zapobiegania awariom. Dzięki temu transmisja danych nie jest przerywana, a awarie i przestoje są zminimalizowane. Ethernet przemysłowy - jak sama nazwa wskazuje - jest używany w obszarze przemysłowym (poziom obiektu) i dlatego musi działać niezawodnie, nawet w ekstremalnych warunkach. Produkty LAPP dla Ethernetu przemysłowego są nie tylko odporne na ekstremalne temperatury, kurz, wilgoć, ale również na obciążenia chemiczne lub mechaniczne.

Jakie są korzyści w porównaniu z magistralą fieldbus?

Ethernet przemysłowy jest stosowany w automatyce przemysłowej, w przypadku gdy funkcjonalności systemów Fielbus nie są już wystarczające. Ważną rolę odgrywa tu transmisja danych w czasie rzeczywistym, którą zapewnia niezawodna i bezbłędna infrastruktura sieciowa na wszystkich poziomach i we wszystkich systemach. Dlatego nasze produkty PROFINET są zaprojektowane tak, aby skutecznie i szybko przesyłać nawet duże ilości danych. Topologia pierścienia zapewnia komunikację bez zakłóceń. Oznacza to, że sieć może nadal działać normalnie, nawet w przypadku awarii przełącznika. Pomimo prawie nieograniczonego zakresu adresów i prawie nieograniczonej liczby urządzeń, wszyscy użytkownicy sieci mogą wysyłać i odbierać duże ilości danych jednocześnie, bez kolizji i zakłóceń na ścieżkach komunikacyjnych. Ethernet przemysłowy może być używany z różnymi mediami, takimi jak: przewody miedziane, światłowody lub Wi-Fi. Transmisja za pomocą kabla miedzianego obejmuje również duże odległości bez utraty jakości. Stosowane przełączniki wielokrotnie wzmacniają sygnały, tak aby nie zostały utracone.

Standardy Protokołu ETHERNET


ETHERNET aplikacje


ETHERLINE® ACCESS


PROFINET Fast Connect


Przewody LAN