CPR- deklaracja producenta, informacje podstawowe, prezentacja multimedialna, FAQ
Szanowni Klienci,
Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. ustanowiono zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych ( CPR - Construction Product Regulation). Kolejnym działaniem Parlamentu Europejskiego mającym na celu poprawę bezpieczeństwa w razie pożaru było włączenie do listy produktów budowlanych wszystkich kabli i przewodów, które mają być zamontowane na stałe w budynkach.
Norma EN 50575:2015 - Kable i przewody elektroenergetyczne, sterownicze i telekomunikacyjne - Kable i przewody do zastosowań ogólnych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej, określa metody badania i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych, pod kątem nadania im konkretnej klasy CPR.
Grupa Lapp przeprowadziła i przeprowadza badania na wielu kablach i przewodach na zgodność z nowym Rozporządzeniem. Efektem tych badań i testów są ogólnie dostępne certyfikaty produktów (DoP). Kolejne grupy produktowe są sukcesywnie certyfikowane.
Jako producent wyznaczający trendy i przyszłe standardy rynku kablowego, zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności na certyfikację przewodów o wysokich klasach palności B2ca i Cca. Oznacza to, iż macie Państwo dostęp do szczególnie bezpiecznych instalacji elektrycznych w swoich obiektach budowlanych od samego początku obowiązywania nowych przepisów.
Poniżej znajdą Państwo aktualne deklaracje DoP wraz z informacjami na temat naszych produktów, a także podstawowe informacje dotyczące Rozporządzenia CPR, prezentację multimedialną oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Z poważaniem
Zespół Lapp Kabel Sp. z o.o.
CPR w pytaniach i odpowiedziach
Jakie przewody elektryczne podlegają Dyrektywie CPR?
Wszystkie przewody elektryczne (zasilające, sterownicze, telekomunikacyjne) w obiektach budowlanych (mieszkaniowych, komercyjnych, przemysłowych), które są zamontowane na stałe (po tynkiem, w kanałach i korytach kablowych, szachtach, w sufitach podwieszanych itp.).
Nie podlegają Dyrektywie CPR przewody zakończone złączami i będące na wyposażeniu maszyn i urządzeń zainstalowanych w budynkach.
Nie podlegają Dyrektywie CPR przewody obwodów bezpieczeństwa w przypadku pożaru, zwane potocznie „obwodami ppoż” (np. zasilanie awaryjne, oświetlenie awaryjne).
Czy dla każdego przewodu ze swojej oferty producent musi wystawić Deklarację Właściwości Użytkowych (DoP)?
Nie musi.
Producent decyduje, które z oferowanych kabli i przewodów mogą być stosowane, jako „wyrób budowlany” i tylko te produkty certyfikuje zgodnie z wymaganiami CPR.
Której klasy palności przewody będą odpowiednie dla mojego obiektu?
Tego jeszcze nie wiemy, ponieważ w Polsce nie zostały wydane dokumenty wykonawcze do Dyrektywy CPR. Powinny zostać opublikowane do 1. lipca 2017. Jak tylko się pojawią, poinformujemy na naszej stronie internetowej.
Co oznaczają w opisach klas skróty, np. s1, d0, a1?
Są to tak zwane klasy uzupełniające (podklasy). Określają one dodatkowe cechy palącego się produktu:
· s1, s2, s3 – (ang. smoke) gęstość wydzielanego dymu,
· d0, d1, d2 – (ang. droplets) możliwość wytwarzania płonących kropli,
· a1, a2, a3 – (ang. acidity) kwasowość wydzielanego dymu
Skąd mam wiedzieć, czy kupowany / instalowany przeze mnie przewód spełnia wymogi CPR?
Powinny wystąpić wszystkie trzy elementy:
a) przewód jest oznaczony znakiem CE,
b) producent udostępnia dla przewodu Deklarację Właściwości Użytkowych (na żądanie),
c) przewód powinien posiadać stosowną etykietę na opakowaniu
Czy wprowadzenie Dyrektywy CPR oznacza, że dopuszczone do stosowania będą wyłącznie przewody bezhalogenowe?
Nie, ale rola przewodów bezhalogenowych, bezpieczniejszych niż popularne przewody w PVC, na pewno wzrośnie. W krajach, które już opublikowały dokumenty wykonawcze do Dyrektywy CPR, przewody bezhalogenowe (klasa C lub B2) są obowiązkowe np. w obszarze dróg ewakuacyjnych, w obiektach publicznych czy budynkach wysokich.
Należy jednak podkreślić, że każdy kraj członkowski UE wydaje własne przepisy.
Czy przewód posiadający np. klasę C, automatycznie posiada klasy niższe D i E?
Nie, nie występuje tutaj „kompatybilność wsteczna”. Przewód posiada tylko taką klasę, jaką określiła procedura testowa.