World Solar Challenge 2015

auto solarne 02

Zapraszamy do śledzenie relacji z wyścigu!

 

Firma Lapp Kabel Sp. z o.o. została platynowym sponsorem grupy studentów World Solar Challenge organizowanego przez Studenckie Koło Miłośników Motoryzacji w ramach projektu Łódź Solar Team. Wyścig odbędzie się  w terminie 6-27 października 2015 roku w Australii.

Młodzi i ambitni studenci Politechniki Łódzkiej podjęli wyzwanie rzucone przez zmieniające się podejście do odnawialnych źródeł energii. Jako pierwsza drużyna w Europie Środkowo-Wschodniej wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015, który odbywa się co dwa lata od 1987 r. w Australii. W tym celu muszą zbudować pojazd napędzany wyłącznie energią słoneczną i odzyskiwaną energią kinetyczną. Aby wygrać wyścig bolid musi przebyć trasę z Darwin do Adelaide rozciągającą się na przestrzeni 3000 km! Zawodnicy przemierzają pustynię codziennie w godzinach 8-17. W tym czasie mogą przebyć tyle kilometrów ile im się uda, zaliczając kolejne punkty kontrolne.  Bolidy startujące w wyścigu podzielone są na 3 kategorie: Challenger Class, Cruiser Class i Adventure Class. Reprezentanci Polski wybrali klasę Cruiser. Pracują od kilku miesięcy nad bolidem przypominającym kształtem miejski samochód, który znamy z naszych ulic. Zapowiadają, że będą się starać o dopuszczenie go do ruchu miejskiego. Wyścig WSC jest znany i doceniany na całym świecie. W poprzedniej edycji udział wzięło 40 zespołów z 23 krajów w tym np. aż 3 drużyny z Holandii. W 2015 roku również Polska będzie miała coś do powiedzenia. Łódź Solar Team ma zamiar udowodnić, że chcieć to móc. Dla wielu członków zespołu to ogromne przedsięwzięcie konstrukcyjno-organizacyjne jest spełnieniem marzeń o stworzeniu „czegoś wielkiego”, ale również nauką wielu umiejętności technicznych i reklamowych przydatnych w późniejszej karierze zawodowej. Pomimo małej popularności wykorzystywania energii solarnej na chwilę obecną w naszym kraju i ograniczonych środków, zespół jest bardzo zdeterminowany by dokończyć budowę i zaistnieć na australijskich drogach. Firma Lapp Kabel posiada w swojej ofercie  kompletne zestawy elementów instalacji elektrycznych dla indywidualnych fotowoltaicznych systemów dachowych, jak i do profesjonalnych elektrowni słonecznych. Produkty są odporne na zmienne temperatury i promieniowanie UV występujące z różnym natężeniem w zależności od warunków klimatycznych miejsca, w którym eksploatowana jest instalacja. Nasze produkty spełniają  międzynarodowe standardy i normy. W Polsce po wprowadzeniu 16 stycznia 2014, przez sejm RP ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) wzrosło zainteresowanie  przewodami solarnymi.  Do budowy bolidu wykorzystano  solarne przewody z grupy ÖLFLEX® SOLAR XLR-R oraz złącza solarne EPIC®SOLAR 4 M, EPIC®SOLAR 4 F.

   
World Solar Challenge 2015 -wyniki
(PDF 3 MB )
Zespół KGHM Łódź Solar Team zakończył z sukcesem swój debiut na Bridgestone World Solar Challenge 2015.
Kontrola techniczna, pierwsze testy Bolidu w Australii
(PDF 2 MB )
Kontrola Techniczna przeszła bez żadnych poprawek! Oprócz drużyny z Polski takim wyczynem może się pochwalić na razie tylko weteran World Solar Challenge - Solar Team Eindhoven (STE). Sędziowie docenili przygotowanie - dokumentacja części elektrycznej bolidu była najlepiej opracowana ze wszystkich.
Pierwsza prezentacja bolidu wyścigowego Politechniki Łódzkiej
(PDF 1 MB )
03 lipca b.r. w Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w miejscu charakterystycznym dla Łodzi, w pofabrycznych budynkach z czerwonej cegły odbyła się uroczysta prezentacja pierwszego bolidu wyścigowego. Bolid został skonstruowany przez młodych i ambitnych studentów Politechniki Łódzkiej.
World Solar Challenge 2015
(PDF 339 KB )
Firma Lapp Kabel Sp. z o.o. została platynowym sponsorem wyścigu World Solar Challenge organizowanego przez Studenckie Koło Miłośników Motoryzacji w ramach projektu Łódź Solar Team. Wyścig odbędzie się w terminie 6-27 października 2015 roku w Australii.
Katalog "Produkty do fotowoltaiki"
(PDF 4 MB )
Katalog "Produkty do fotowoltaiki"