Urszula Ida Lapp współzałożycielka firmy LAPP świętuje 90-te urodziny

Urszula Ida Lapp obchodzi 90-te urodziny

Urszula Ida Lapp wraz z mężem Oskarem Lappem założyli w 1959 firmę LAPP. Dzięki swojej pasji, pracowitości i innowacyjnym pomysłom przekształcili ją w światowego lidera na rynku systemów łączności. W dniu 30 maja 2020 r. Ursula Ida Lapp obchodziła 90. urodziny.

 

U.I Lapp

"Moja mama jest nadal sercem naszej firmy. Ukształtowała nas swoim ogromnym zapałem, pasją do firmy i jej pracowników. Jest naszym wielkim wzorem do naśladowania", podkreśla jej syn Andreas Lapp, Prezes Zarządu Lapp Holding AG.

„Z powodu kryzysu Covid-19 odwołaliśmy wielkie przyjęcie urodzinowe –niestety, nie możemy świętować urodzin mamy. Będziemy tylko w wąskim gronie rodzinnym - ale oczywiście z tortem urodzinowym i serenadą",  mówi Andreas Lapp.

Historia sukcesu firmy LAPP rozpoczęła się pod koniec lat 50-tych XX wieku, gdy Oskar Lapp (1921-1987) opracował pierwszy, produkowany na skalę przemysłową przewód przyłączeniowy i sterowniczy, który zrewolucjonizował technologię połączeń. Wcześniej wszystkie żyły w przewodach były czarne lub szare. Mistrzowie elektrycy mieli trudności z prawidłowym przyporządkowaniem przewodów na odpowiednich końcach, przy ich łączeniu. Ponadto przewody miały bardzo duży przekrój poprzeczny i nie były zbyt giętkie. Oskar Lapp opracował przewód z kolorowymi żyłami i o znacznie mniejszych średnicach. Tak powstał pierwszy, przemysłowo produkowany przewód przyłączeniowy i sterowniczy produkowany pod własną marką - ÖLFLEX®. Do dziś nazwa jest na całym świecie synonimem, elastycznych przewodów sterowniczych, wysoce odpornych na oleje.

Nazwa U.I. Lapp KG - pochodzi od pierwszych liter imion: Urszula Ida. Początkowo firma miała siedzibę w garażu prywatnego domu państwa Lapp w Stuttgarcie-Vaihingen. Oskar Lapp przejął obsługę klientów, natomiast Urszula Ida Lapp zajmowała się księgowością, zamówieniami, reklamą i prowadzeniem domu. Często jeździła swoim wózkiem na stację towarową, aby odebrać zamówione przewody. Początkowo zlecano ich produkcję, a następnie wysyłano je bezpośrednio do klienta. Przewód ÖLFLEX®  w 100% odpowiadał potrzebom klientów. W ten sposób firma ustala standardy jakości, które do dziś obowiązują na całym. LAPP oferował również gotowe wiązki kablowe z maksymalnie 130 kolorowymi żyłami. Zapotrzebowanie było ogromne.

U.I. Lapp 2

W 1963 roku została otwarta pierwsza fabryka produkującą przewody ÖLFLEX®.

W 1965 roku siedziba firmy została przeniesiona z rodzinnego domu w Stuttgarcie-Vaihingen na Schulze-Delitzsch-Strasse - do dziś jest to siedziba firmy. Po śmierci Oskara Lappa w 1987 roku kierownictwo firmy przejęła Urszula Ida Lapp wraz z synami: Siegbertem i Andreasem. W Europie Wschodniej, Azji, Afryce, Australii powstają nowe rynki zbytu i nowe lokalizacje.

 

Obecnie firma LAPP jest wiodącym dostawcą zintegrowanych rozwiązań i markowych produktów w dziedzinie technologii kablowej i przyłączeniowej. Portfolio firmy obejmuje standardowe przewody, złącza przemysłowe, prowadnice łańcuchowe, indywidualne rozwiązania systemowe, technologię automatyzacji i rozwiązania z zakresu robotyki dla inteligentnej fabryki przyszłości, jak również akcesoria techniczne. Głównym rynkiem zbytu LAPP jest sektor budowy maszyn i urządzeń przemysłowych. Inne kluczowe rynki to przemysł spożywczy, jak również sektor energetyczny i mobilny. LAPP od momentu założenia w 1959 roku pozostaje firmą rodzinną.  W roku fiskalnym 2018/19 firma osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości 1.222 mln euro. Obecnie LAPP zatrudnia około 4 650 osób na całym świecie, posiada 18 zakładów produkcyjnych i około 44 firmy handlowe. Współpracuje również z około100 przedstawicielami zagranicznymi.

Urszula Ida Lapp do dziś z pasją angażuje się w działalność firmy. Jest Honorową Przewodniczącą Rady Nadzorczej i bierze udział w ważnych wydarzeniach firmowych.  

Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych przekazała kierownictwa swoim synom: Siegbertowi i Andreasowi Lapp. Dzisiaj Andreas Lapp jest Prezesem Zarządu światowego holdingu Lapp Holding AG, a jego brat Siegbert E. Lapp jest przewodniczącym rady nadzorczej. Również dwaj wnukowie przejęli zarządzanie firmą. Matthias Lapp objął w 2017 r. stanowisko dyrektora generalnego w regionach: Europy,  Ameryki Południowej, Afryki i na Bliskim Wschodzie. Natomiast Alexander Lapp jest odpowiedzialny za cyfryzację i e-biznes w spółce holdingowej. Spełniło to również życiowe życzenie Urszuli Idy Lapp- firma miała pozostać w rękach rodziny - trzecie pokolenie miało również kontynuować politykę firmy.

U.I. Lapp 3

Urszula Ida Lapp zawsze była przykładem tego, co charakteryzuje dzisiejszą kulturę firmy.

Najważniejsze wartości dla firmy LAPP to: orientacja na klienta, rodzinę, innowacyjność i sukces. Zrównoważone działanie i odpowiedzialność za pracowników są zawsze na pierwszym miejscu. Urszula Ida Lapp z własnego doświadczenia wie, jak ważna jest równowaga pomiędzy życiem rodzinnym, a karierą zawodową. Firma U.I. Lapp GmbH otrzymała nagrodę  w ramach programu Life Phase. LAPP wspiera pracowników w łączeniu pracy z życiem rodzinnym, między innymi poprzez elastyczne godziny pracy. Firma oferuje dodatkową pomoc w znalezieniu opieki nad dziećmi, a także liczne programy zdrowotne. Z tego powodu LAPP zostało również uznane przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży za najbardziej przyjazne rodzinie przedsiębiorstwo w Niemczech.

 

Urszula Ida Lapp od zawsze angażowała się społecznie i kulturowo, również poza firmą. Wspierała instytucje w Stuttgardzie i okolicach. W 1992 roku wraz z synami założyła Fundację Oskara Lappa w Indiach. Została ona założona na cześć jej męża Oskara Lappa, który zmarł na atak serca.

Fundacja oferuje młodym naukowcom dodatkowe motywacje do szczególnego zaangażowania się w badania nad sercem i układem krążenia.

Nagroda Oskar Lapp Research Prize jest wręczana corocznie w wysokości 12.000 euro.

Co dwa lata przyznawane jest również Stypendium Oskara Lappa w wysokości do 20.000 euro. Realizacja Domu Kultury w Möhringen była możliwa tylko dzięki hojnej dotacji w wysokości 600.000 euro. Urszula Ida Lapp spędziła również cztery lata w parlamencie regionalnym.

 

Jej wnuk Matthias Lapp podsumowuje, jak bardzo Ursula Ida Lapp ukształtowała firmę: "Nasza babcia, to serce naszej firmy." Za swoje osiągnięcia jako przedsiębiorca, jak również za zaangażowanie społeczne, Urszula Ida Lapp otrzymała wiele nagród, w tym Federalny Krzyż Zasługi i Medal Biznesu Landu Badenii-Wirtembergii.