Przewód z cyfrową pamięcią

FutureLab: przewody z pamięcią cyfrową opracowane przez LAPP

FutureLab: przewody z pamięcią cyfrową opracowane przez LAPP

Trochę miedzi i plastiku, czasem z włóknem szklanym - przewody są w zasadzie bardzo "analogowym" produktem. Jednocześnie w LAPP gromadzimy wiele informacji o swoich produktach w formie cyfrowej. Płynne połączenie świata analogowego i cyfrowego w systemach połączeniowych to ekscytujące wyzwanie, z którym ta branża boryka się od pewnego czasu. W LAPP opracowaliśmy dwie odpowiedzi, które odnoszą się do różnych aspektów tej kwestii: cyfrowy kod przewodu i oznaczenia w chmurze.

Cyfrowy kod przewodu: Przewody z własną stroną internetową

Po zainstalowaniu przewodu, zwykle otrzymuje on metalową lub plastikową etykietę, przymocowaną za pomocą opasek kablowych. Ma to na celu ułatwienie późniejszej identyfikacji funkcji przewodu w systemie. Informacje na opaskach zazwyczaj składają się tylko z kilku cyfr i liter. Dzięki cyfrowemu kodowi przewodu, firma LAPP opracowała rozwiązanie, które wzbogaca informacje o dodatkowe dane, które mogą być w każdej chwili dodane lub zmodyfikowane. Każda etykieta posiada kod, który po zeskanowaniu prowadzi do strony internetowej w chmurze. Na stronie tej znajdują się dane produkcyjne i dzienniki testowe, które są obecnie wysyłane w wersji papierowej. Użytkownicy mogą również przechowywać swoje własne informacje, takie jak informacje o produkcji, odstępach czasu między konserwacjami lub schematy blokowe. Dla każdego kodu istnieje osobna strona internetowa. Rodzaj danego kodu jest drugorzędnym elementem koncepcji. Do swoich testów LAPP wykorzystuje powszechnie stosowane kody QR, ale możliwe jest również stosowanie kodów numerycznych lub tagów RFID. "Dzięki cyfrowemu kodowi kablowemu łączymy nieograniczoną ilość informacji cyfrowych z fizycznym produktem - przewodem", mówi dr Martin Dorner, kierownik ds. zarządzania technologią i innowacjami w LAPP.

Oznaczenia w chmurze: Etykiety bez nieciągłości nośników

Gdzie montażyści kabli, tacy jak LAPP Systems, dowiadują się, jakie informacje klienci chcą mieć na swoich etykietach? W przeszłości zwykłą metodą wymiany danych było korzystanie z plików Excel lub PDF, a czasami nawet z wydruków. Monter przesyła te dane ręcznie, drukuje je - i ma nadzieję, że nie wystąpiły żadne błędy. Oznaczanie w chmurze eliminuje to źródło błędów. Oprogramowanie posiada cyfrowy interfejs, w którym klient wprowadza dane, które chce, aby instalator wydrukował na etykiecie - bez żadnych nieciągłości nośników i bez błędów. LAPP wykorzystuje już znakowanie w chmurze w swoich zakładach dla wstępnie zmontowanych przewodów. Teraz planowane jest udostępnienie oprogramowania innym monterom. Obecnie opracowywany jest odpowiedni model biznesowy.

Proces innowacji poddany ponownemu przemyśleniu

Cyfrowy kod kabla i oznaczenie w chmurze są owocem nowego procesu innowacji w LAPP, znanego jako Innovation for Future. Ma on na celu promowanie radykalnych i przełomowych innowacji, które nigdy nie miałyby szans w klasycznym procesie stage-gate. Pomysły na te dwie koncepcje trafiły do innowatorów LAPP w ramach warsztatów myślenia projektowego. Mówi Martin Dorner: "Przyglądamy się problemom klientów i staramy się znaleźć nietypowe rozwiązania". Cyfrowy kod kablowy i oznaczenie w chmurze są jeszcze w fazie koncepcyjnej, a obecnie prowadzimy rozmowy z potencjalnymi użytkownikami, aby przygotować oba te rozwiązania do produkcji seryjnej.