ETHERLINE® HEAT 6722

Przewody odporne na ogień do szybkiej transmisji danych w autobusach

Transmisja danych w autobusach coraz bardziej się rozwija. Automaty biletowe, ekrany reklamowe, kamery monitoringu, to tylko część urządzeń, które potrzebują przesyłać rosnącą ilość danych. Coraz częściej stosowane są do tego przewody sieci Ethernet. Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe standardy UE, określające wymagania ochrony przeciwpożarowej dla przewodów elektrycznych zainstalowanych w kabinie pasażerskiej oraz w komorze silnika. Firma Lapp Group opracowała dla europejskich producentów autobusów i ich dostawców nową serię przewodów z płaszczem zewnętrznym o podwyższonej odporności na ogień: ETHERLINE® HEAT 6722.

Nowa norma ECE-R 118.01 ma na celu ochronę pasażerów w przypadku pożaru. Jednym z jej wymogów są nowe, rygorystyczne testy płomienia. W laboratorium przewód na odcinku 50 centymetrów poddawany jest działaniu płomieni przez 15 do 30 sekund. Ogień na izolacji przewodu musi ugasić się w przeciągu 70 sekund, a propagacja płomienia musi zatrzymać się przynajmniej pięć centymetrów przed każdym z dwóch końców kabla. Ma to na celu zapewnienie, że płomień nie będzie rozszerzał się wzdłuż, i przenosił ognia na sąsiednie instalacje i wyposażenie wnętrza autobusu, podczas gdy pasażerowie mogą być nadal wewnątrz pojazdu. Ponadto strażacy mają mieć  pewność, że płomień na izolacji przewodu nie zapali się ponownie, gdy źródło ognia zostanie ugaszone.

Udało się wyprodukować materiał, który łączy w sobie zalety zarówno PVC  jak i PUR. Przewody PVC palą się powoli w przypadku pożaru, ale produkują duże ilości dymu i gazu. W połączeniu z wodą, gazy te wytwarzają kwasy, które mogą doprowadzić do poparzeń dróg oddechowych. Kable te zatem nie powinny być używane w przedziałach pasażerskich autobusów. PUR z drugiej strony jest bardzo odporny na działanie oleju i wiele chemikaliów, a także na ścieranie i ruch ciągły, np. w maszynach. Jednak PUR ma gorsze właściwości przeciwpożarowe niż PVC.

Dla przewodów -  ETHERLINE® HEAT 6722 udało się stworzyć mieszankę na bazie PUR, która pozwoliła uzyskać materiał spalający się powoli w razie pożaru, a także nie wytwarzający substancji szkodliwych dla zdrowia.

Przewody ETHERLINE® HEAT 6722 spełniają wszystkie normy wymagane przy zastosowaniu w autobusach transportu publicznego:

 ECE-R 118.01
Specyfikacja dostawy MBN LV 112, LV 212, LV 213
ISO 11801 oraz ISO 16553 
EVO 132.40
ISO 6722
ISO 14572
Cechy produktu:

Przewody do transmisji danych z płaszczem zewnętrznym na bazie PUR, bezhalogenowym
Rozszerzony zakres temperatur do 105°C
Do połączeń nieruchomych lub ruchomych w ograniczonym stopniu
Cat.5e: budowa przewodu 4x2XAWG24/7 ze strukturą SF/UTP
Cat.6A/ Cat.7: budowa przewodu 4x2xAWG24/7 ze strukturą S/FTP

Producenci autobusów oraz dostawcy mogą wybierać spośród trzech wariantów ETHERLINE® HEAT 6722: Cat5e, Cat6A i CAT7.

 

 

White paper "New standard for cabling in buses"